SHIP & CEE

bądź na bieżąco
SHIP & CEE 2018

W tym roku odbędzie się już 5 edycja konferencji! Zapraszamy do śledzenia strony wydarzenia oraz mediów społecznościowych!

Follow & share

Mimo optymistycznych danych, kondycja sektora nieruchomości wzbudzała kontrowersje

Cze 11 2018

Mimo optymistycznych danych, kondycja sektora nieruchomości wzbudzała kontrowersje

„Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przemyśle i budownictwie obserwowany w latach 2012-2017 wyraźnie i sukcesywnie wzrastał. Całkowita wartość sprzedaży produkcji budowlano-montażowej w III kwartale 2017 roku wyniosła 23 554 mln zł. W porównaniu z III kwartałem roku 2016 wzrosła o 4149 mln zł, co oznacza wynik lepszy o 21,38%. Jest to największy wzrost rok do roku jaki GUS odnotował w ostatnich 5 latach.

 

Dlaczego, mimo tych optymistycznych danych, kondycja sektora nieruchomości w ubiegłym roku wzbudzała niemałe kontrowersje, a nastroje wśród budowlańców opadały z każdym miesiącem? Inwestorzy wprowadzili na rynek ogromną liczbę projektów, często o wysokiej wartości, lecz ich budżety nie nadążyły za znaczną, bo szacowaną nawet na 30%, podwyżką cen siły roboczej i niektórych materiałów. Sytuacji nie ułatwiały długie łańcuchy płatności, spowodowane m.in. odwróconym VAT-em wprowadzonym w styczniu 2017 r.

 

Wszystkie te czynniki w 2018 r. mogą skutkować spowolnieniem realizacji inwestycji, ich odroczeniem, czasochłonnym poszukiwaniem daleko posuniętych oszczędności (taka „optymalizacja” projektów  niestety często prowadzi do ich znacznego okrojenia, z niepożądanym skutkiem).

Drogą do uniknięcia problemów z prowadzeniem budów, a docelowo też z płynnością finansową firm, zdaje się być staranna selekcja projektów, dla których podpisane zostaną umowy na roboty budowlane, zacieśnienie współpracy z zaufanymi podwykonawcami, bliskie partnerstwo ze zleceniodawcami, które pozwoli wspólnie rozwiązywać napotykane w trakcie budowy problemy.

 

Wśród projektów przekazywanych do wyceny przez generalnego wykonawcę zaobserwowaliśmy wzrost inwestycji mieszkaniowych i hotelowych oraz coraz więcej zapytań o przebudowy, rozbudowy, modernizacje (często ze zmianą przeznaczenia obiektu).

 

Bardzo popularne stały się też projekty mixed- use – budowane w jednym kompleksie biura/hotele/lokale usługowe i/lub handlowe/mieszkania – w dowolnych konfiguracjach – pozwalające szybciej przyciągnąć różnorodnych najemców i zapewnić obiektowi większą popularność. Obserwuje się również wzrost zainteresowania budownictwem modułowym i prefabrykacją, wpływającymi na czas realizacji obiektu, co ma przełożenie na optymalizację budżetu.

Spodziewamy się, że te tendencje zostaną podtrzymane w najbliższym czasie”

Wioletta Fabrycka, Client Relations Manager, RD bud

0 Comments
Share Post
bluevine
anna.kruszewska@bluevine.pl
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.