SHIP & CEE

bądź na bieżąco
SHIP & CEE 2018

W tym roku odbędzie się już 5 edycja konferencji! Zapraszamy do śledzenia strony wydarzenia oraz mediów społecznościowych!

Follow & share

Polska, Chorwacja, Rumunia, Praga, Budapeszt atrakcyjne dla inwestorów

Sty 08 2018

Polska, Chorwacja, Rumunia, Praga, Budapeszt atrakcyjne dla inwestorów

Lukas Hochedlinger, Managing Director Central & Northern Europe, Christie & Co: 

Jakie trendy będę panowały na rynku hotelowym CEE w 2018 roku?

Wskaźniki KPI będą dalej rosły i będą silniejsze niż na ugruntowanych rynkach europejskich. W związki z ich wzrostem, wzrośnie także siła marek hotelowych. Istnieje silny trend związany z ofertami długoterminowymi oraz konceptami o charakterze mieszanym. Przewidujemy także dalszy rozwój hoteli o charakterze limited service w segmencie midscale.

Jak możemy podsumować 2018 rok dla rynku hotelowym w regionie CEE?

Niektóre rynki  odnotowały wysoki wzrost wskaźników KPI, a tym samym trafiły na listę zainteresowania międzynarodowych inwestorów, którzy wcześniej ostrożnie inwestowali w Europie Środkowo-Wschodniej. Apetyt inwestorów doprowadził do wzrostu liczby transakcji na rynkach CEE, a coraz więcej międzynarodowych marek próbowało rozwinąć działalność w tym regionie.

Który kraj w regionie CEE jest obecnie najbardziej interesujący dla inwestorów?

Polska zawsze była bezpiecznym rynkiem z różnorodną, atrakcyjną ofertą inwestycyjną w miastach. Wysoki popyt na podróże służbowe i stabilna turystyka sprawiły, że Polska jest jednym z ulubionych rynków w Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestorzy, którzy szukają wyższych zysków, wyglądają jednak jeszcze dalej na wschód, a atrakcyjność takich rynków jak Rumunia i Chorwacja wzrasta. Również wybrane miasta, takie jak Budapeszt i Praga, należą do najciekawszych w tej chwili.

Co obecnie najbardziej wpływa na decyzje inwestorów o lokalizacji nowej inwestycji hotelowej?

To  zależy od rodzaju inwestorów. Wydaje się, że większość z nich jest napędzana perspektywą zysków. Znane rynki nie oferują już wystarczających zysków, więc inwestorzy szukają atrakcyjniejszych lokalizacji niż np. Niemcy. Z drugiej jednak strony bezpieczeństwo całej umowy musi odzwierciedlać zysk, tzw. lease cover ratio, tenant’s covenants, upside potential itp.

0 Comments
Share Post
bluevine
anna.kruszewska@bluevine.pl
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.